You are currently viewing #wtorkizcerą czyli Rozpoznanie i Sposób Postępowania Ze Skórą Trądzikową

#wtorkizcerą czyli Rozpoznanie i Sposób Postępowania Ze Skórą Trądzikową

Skóra trądzikowa jest często mylona  ze skórą tłustą.

Rzeczywiście warto zwrócić uwagę na to, że skóra tłusta predysponuje do stania się skórą trądzikową ale nie zawsze tak jest.
Można powiedzieć, że GŁÓWNĄ przyczyną powstawania skóry trądzikowej są: reakcje zapalne, zwiększona ilość mikroflory bakteryjnej (zwłaszcza Propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis ), nieprawidłowa keratynizacja mieszka włosowego, nadmierna aktywność gruczołów łojowych.
Dodatkowo nieprawidłowa pielęgnacja, niehigieniczny tryb życia (papierosy, alkohol i  inne używki + niewysypianie się, niezmywanie makijażu ) oraz stres mają ogromny wpływ na zaognienie zmian zapalnych.

Trądzik kiedyś występował głównie w młodym wieku w okresie dojrzewania – aktualnie wiek nie ma znaczenia. Trądzik różnego rodzaju może występować nawet w wieku ok. 40 lat. Najczęstszą „lokalizacją”  trądziku to twarz, okolice klatki piersiowej i plecy. Jest to zawsze pewnego rodzaju defekt , który zdecydowanie obniża komfort życia pacjentów.

Posiadacze tego rodzaju problematycznej skóry są bardzo częstymi bywalcami gabinetów kosmetycznych a  często osoby borykające się z tym rodzajem skóry są również prowadzone przez lekarza dermatologa. To z czym niestety często się spotykałam w gabinecie to fakt, że niewiele osób podczas kuracji kosmetycznej prowadzonej  w gabinecie, miało równolegle prowadzone leczenie doustne.
W tej kwestii piszę zarówno do kosmetyczek, kosmetologów jak i pacjentów .
Rozmawiajmy z lekarzem dermatologiem , jak i swoją kosmetyczką, kosmetologiem.

Ważne!  Kosmetologu/Kosmetyczko, prowadzenie problematycznych skór w gabinecie to przede wszystkim relacja, która powinna opierać się na zaufaniu. Takie zaufanie : ty jako specjalista budujesz przede wszystkim poprzez rozmowę. Miałam styczność z wieloma miejscami, gdzie dla właścicieli gabinetów, nie ma znaczenia kontakt z pacjentem a liczą się zyski. Ja zawsze namawiam do rozmowy, do zadania pytanie „ czy się korzystało z innych miejsc”,  „ co się podobało”,  „jaki był efekt”?.  
To ty  jako kosmetyczka/ kosmetolog ( swoim nazwiskiem budujesz swój autorytet jako specjalista) dużo więcej zyskasz  poprzez profesjonalne podejście i zbudowanie otoczki zwanej zaufaniem.
Ja pracując w gabinecie zawsze miałam możliwość odmówienia zabiegu, nikt nigdy nie miał o to pretensji a kontakt z moimi pacjentami mam do dziś – mimo, że już jakiś czas w gabinecie nie pracuje. Takim sposobem buduje się relacje na lata, a chyba o to w tym wszystkim chodzi.

Jeśli jesteś osobą borykającą się z trądzikiem, zawsze mów o tym co przyjmujesz i czego używasz w domu do codziennej pielęgnacji. Mimo, że w Internecie możesz przeczytać MILIONY ZŁOTYCH RAD i często przychodząc myślisz, że „wiesz lepiej”, nie mówiąc o wszystkim swojej kosmetyczce/kosmetologowi robisz sobie tym ogromną krzywdę.
Zabiegi kosmetyczne skupiają się przede wszystkim na poprawie wyglądu skóry, na złagodzeniu stanów zapalnych, oczyszczeniu skóry ALE NIESTETY NIE WYLECZENIE TRĄDZIKU.

Moje pacjentki zawsze wiedziały o tym, jakich efektów mogą spodziewać się na swojej skórze po wykonaniu zabiegu. Zawsze mówiłam o tym, że na trądzik ma wpływ bardzo wiele elementów i chcę, żebyś o tym pamiętała. Niestety to co obserwuję, to mimo tak ogromnej ilości internetowych porad nadal świadomość o tym rodzaju skóry jest znikoma.
To co powinnaś wiedzieć to fakt, jak ten trądzik powstaje – a to nie jest analogiczne w każdym przypadku. Podłoże powstawania trądziku może być różne, najczęściej wpływ jednak ma właśnie nieprawidłowa pielęgnacja, dieta i hormony. Temat jest bardzo szeroki bo o hormonach można rozmawiać godzinami – ale po krótce pisałam o tym w przypadku skóry tłustej. Często jest tak, że dobrze wyregulowany układ hormonalny zapewnia Ci piękną skórę 🙂
Dieta, również jest tematem rzeką . Spotkałam się z wieloma teoriami na temat trądziku – od teorii , że kawa ma wpływ na trądzik ale też że zawartość tłuszczy w diecie itd. Myśle, że jeśli będziecie chcieli poruszyć ten temat,  chętnie napisze o tym osobny post. (PISZ W KOMENTARZU).
 Jak z tym jest ? To czego jesteśmy pewni to fakt, że ogromny wpływ na wygląd naszej skóry mają 3 rzeczy związane z cerą – odpowiednie nawodnienie, odpowiednia praca jelit (problemy z jelitami, alergie pokarmowe można bardzo szybko zauważać na skórze), jedzenie bogate w witaminy i minerały, antyoksydanty ma bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie a tym samym też na wygląd naszej skóry. Niedobory witamin i minerałów doprowadzają do wprowadzenia organizmu w stres(oczywiście to tylko nieliczny przykład tego co doprowadza nasz organizm do stresu) .Pamiętam jak na pewnym szkoleniu bardzo analizowaliśmy moment kiedy stres się nasila i tu myślę, że może to być kontrowersyjne ale ja sama to u siebie obserwuje – np.: kiedy codziennie jesz śniadania, a dziś go nie zjesz to nawet nie masz świadomości, że Twój organizm dostaje bodziec, że jest nadmiar kortyzolu podświadomie jesteś poddenerwowana/y  . Tak więc regularność też daje nam wiele korzyści w życiu codziennym.

A co z pielęgnacją skóry trądzikowej Przede wszystkim , trzeba mieć świadomość czy skóra jest wysuszona i wówczas występuje trądzik, czy jest to następstwo skóry tłustej.

Kiedy skóra jest sucha i występuje na niej trądzik – zwykle jest to następstwo działania leków, hormonów i  nieprawidłowej pielęgnacji. W sposób naturalny na skórze wysuszonej nie występuje trądzik a jedynie zmiany atopowe, czyli skóra robi się alergiczna i uwrażliwiona. Na całe szczęście firmy kosmetyczne idą z duchem czasu ( nie chce polecać konkretnych produktów) ale zwróć uwagę na bardzo według mnie ogromne ułatwienie jakie dają profesjonalne firmy kosmetyczne. Mianowicie produkty do pielęgnacji skóry trądzikowe są dobrze podzielone – czyli jeśli masz skórę TRĄDZIKOWĄ ale suchą, przesuszoną – wybierz produkt do mycia o formule kremowej ze składnikami aktywnymi które oprócz działania samoregulującego, mają też działanie łagodzące i dezynfekujące a do tego nie wysuszą skóry . Dobierz również tonik i najlepiej bezalkoholowy lub o działaniu bardzo łagodnym, ( zauważyłam że alkohol pochodzący z kokosa coraz częściej, ale w Polsce nadal bardzo rzadko wykorzystywany w kosmetykach do skór trądzikowy ma rewelacyjne działanie). Krem ma formułę kremową, ale delikatna i składniki aktywne są o silnym działaniu przeciwtrądzikowym, ale również zostaje delikatny film na twarzy który ma działanie natłuszczające.

Kiedy skóra jest tłusta i występuje na niej trądzik to po prostu większość osób wie o tym, że ma skórę tłustą – ropne cysty , dużo zmian i porozszerzane pory a w dodatku ciągle świecąca się skóra daje się we znaki. Taką skórę należy traktować produktami do mycia o formule żelu, doskonale ściągnie nadmiar sebum , tonik tak jak powyżej (w przypadku toniku to zdecydowanie w obu tych rodzajach skór może być taki sam) natomiast kremy na dzień/ noc sprawdzają się bardzo dobrze o formule żelowej.

DBAJ O NAWODNIENIE TWOJEGO ORGANIZMU – TO JEST KLUCZ DO ZARÓWNO DOBREGO DZIAŁANIA PRODUTKÓW KTÓRE APLIKUJESZ NA TWOJĄ CERĘ, ALE RÓWNIEŻ DLA OGÓLNEGO DOBREGO SAMOPOCZUCIA I ZDROWIA !

Ważne: Staraj się nie wyciskać wyprysków, które pojawiają się na twojej skórze. Aplikuj na nie punktowo produkty wysuszające – np.: bardzo popularną maść cynkową.
Ciekawostka: z domowych metod stosowałam zawsze pastę do zębów 🙂 pięknie wysuszała mi te zmiany.

Jak dbać o skórę trądzikową? Na pewno warto wykonywać regularne zabiegi manualnego oczyszczania skóry w przypadku skór trądzikowych. Mam tu na myśli oczyszczenie skóry z zaskórników otwartych i zamkniętych ( nie mówię tu o wielkich ropnych zmianach – aczkolwiek uważam, ze jeśli kosmetyczka/kosmetolog wie w jakiej kolejności wykonuje się oczyszczanie a także jak odpowiednio zdezynfekować skórę po zabiegu – jestem jak najbardziej za!). Odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu, sterylne oczyszczenie skóry, dezynfekcja skóry i darsonwalizacja , ewentualne położenie kwasu o działaniu antyseptycznym i maska łagodząca – to najlepsze co możemy zrobić dla naszej skóry.
A dobrze wykonany zabieg oczyszczania zapewni Ci ładniejszy wygląd skóry i większą chęć do utrzymywania tego efektu, a przy tym nie są to bardzo duże koszty zabiegowe.

Ciekawostka: W przypadku skór trądzikowych (nie w fazie zapalnej) zachęcam do wykonywania peelingów kwasowych o wysokim pH. A dlaczego? Ponieważ działają powierzchownie a dzięki temu nie ma efektu „wysypu” i doskonale się to sprawdza praktycznie w każdym przypadku. Wiadomo, ze  my kosmetolodzy / kosmetyczki lubimy jak ten kwas jest silnie penetrujący im niże pH tym lepiej , ale to co zaobserwowałam to naprawdę świetne efekty zabiegowe mieszankami kwasów o wysokim pH :). 

 

Chyba wyczerpałam temat skóry trądzikowej ? A jeśli jednak czujesz niedosyt – zapraszam do kontaktu w formie komentarza lub wiadomości jeśli nie chcesz pisać o tym publicznie.

Tak jak wspomniałam, trądzik ma swoje konsekwencje w samopoczuciu i akceptacji siebie i swojego wyglądu. Łatwo mówić o tym osobie która tego nie przechodziła. Pamiętaj o tym, że nie trzeba z tym walczyć – bardzo nie lubię sformułowania „walczyć z trądzikiem”, bo to nie jest walka. To jest pewnego rodzaju połączenie akceptacji z tym co możemy w dzisiejszych czasach zrobić zarówno w kosmetologii jak i dermatologii. Pozwól sobie na opiekę przez osoby kompetentne, bądź świadomym pacjentem i dbaj o siebie a wtedy będziesz mieć poczucie, że robisz wszystko aby było jak najlepiej. Niestety trądziku nie da się wyleczyć w tydzień, ale w kilka miesięcy Twojej systematycznej i dobrej pielęgnacji oraz opieki dermatologa i możesz dużo zdziałać. Także nie martw się dziś stanem Twojej skóry, zmartwienie zamień na działanie i zobaczysz jak to wszystko pięknie się ułoży!

Pamiętaj, że jeśli wahasz się nad produktem czy w ogóle nad pielęgnacją jaką powinnaś mieć – lub nawet jeśli nie jesteś pewna co powinnaś stosować ŚMIAŁO napisz do mnie. Chętnie Ci podpowiem 🙂

Masz ku temu możliwość na:

Instagramie – @domagalskakosmetolog

Facebooku – Marta Domagalskakosmetolog

Linkedinie – Marta Domagalska

Pozdrawiam, Marta!