You are currently viewing #wtorkizcerą Czyli Rozpoznanie i Sposób Postępowania ze Skórą Tłustą

#wtorkizcerą Czyli Rozpoznanie i Sposób Postępowania ze Skórą Tłustą

SKÓRA TŁUSTA ma charakterystyczny wygląd ze względu na rozszerzone ujścia gruczołów łojowych (pory) i błyszczenie skóry, które jest spowodowane nadprodukcją sebum. 

Często ma ziemisty a niekiedy wpadający w szary kolor. Zwykle posiadaczami tego rodzaju skóry są osoby w młodym wieku , ale coraz częściej są to też osoby w wieku dojrzałym. Może występować nie tylko na twarzy, ale również górnej części pleców i klatce piersiowej.
Skóra tłusta jest gruba, mało wrażliwa na warunki atmosferyczne. Często skórze tłustej towarzyszą zmiany trądzikowe, spowodowane szybkim zanieczyszczaniem się skóry i nieprawidłową pielęgnacją. 

Typowym symptomem tego rodzaju cery są
zaskórniki – otwarte ( czyli takie w postaci czarnych punktów miejscu ujścia mieszka włosowego) oraz zamknięte (grudki). Jak sam(a) widzisz kolejny typ skóry którego pielęgnacja jest kluczowa aby wyglądała dobrze.

A jak dbać o tłustą skórą?
Krokiem pierwszym powinna być jej akceptacja swojej skóry. Wiele osób niestety ma kompleksy spowodowane takim rodzajem cery. Kochani jest jeden wielki plus tego rodzaju skóry: znacznie wolniej się starzeje (posiadacze skóry suchej na pewno bardzo Ci tego zazdroszczą!) a w dodatku jest dużo bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Odpowiednia pielęgnacja czyli dokładny demakijaż każdego dnia, stosowanie produktów SEBOREGULUJĄCYCH  a nie ściągających na bazie alkoholu( TO BARDZO WAŻNE ).
PAMIĘTAJ, że nie zależy nam na maksymalnym wysuszeniu i ściągnięciu skóry a jej  odpowiednim nawilżeniu !
Bez tego nie jesteśmy w stanie iść dalej. Bardzo dobrymi formułami zarówno do demakijażu jak i do stosowania jako krem są formuły żelowe. Żel idealnie sprawdzi się do dokładnego umycia skóry, olejki też są super zwłaszcza te delikatne przeznaczone do skóry tłustej ( w głos zasady tłuszcz myj tłuszczem :)) i gwarantuje Ci, że jeśli jest dobrze dobrany będziesz zachwycona(y).

To co zauważyłam, niestety posiadacze skóry tłustej boją się nawilżania, nie chcą żeby cokolwiek czuć na tej skórze i spowodowane to jest oczywiście tym, że zawsze to sebum się na skórze znajduje. Nie bój się tego. Dużo większą krzywdę zrobisz swojej skórze poprzez ciągłe jej odtłuszczanie. Bardzo dobrze w przypadku skór tłustych i zanieczyszczających się sprawdzają się terapie hormonalne jeśli więc stosujesz ją nie bój się powiedzieć o swoich problemach ginekologowi. Zwłaszcza, że terapię hormonalną dostosowuje się zwykle pod problem.

Muszę powiedzieć, że podczas rozmowy z panią ginekolog pytałam o terapię hormonalną i wytłumaczyła mi bardzo dokładnie jak to wygląda. Ginekolog nie jest w stanie dobrać dla Ciebie idealnie hormonów, zwykle dopasowuje się je pod problem i troszkę metodą prób i błędów. Podczas rozmowy mówisz na czym Ci zależy np.: nie przytyć , nie mieć krostek. Tym samym lekarz dobiera hormony dla Ciebie. Czas adaptacji to około 3 miesiące ( wtedy możesz czuć się gorzej). Jeśli to nie ustępuje należy się zgłosić i ponownie dobrać lekarstwa (to oczywiście w formie ciekawostki w oparciu o własny przykład).

 Straszna ze mnie gaduła, zaczęłam od skóry tłustej kończę na hormonach. Jednak wydaje mi się, że są to rzeczy bardzo przydatne i dzielę się z Tobą nie tylko moją wiedzą, ale również doświadczeniem. 🙂
Czyli już wiesz, jak możesz dbać o skórę tłustą, warto też nie zapominać o zabiegach w gabinecie – mam tu na myśli regularne oczyszczanie twarzy .Jestem jego zdecydowanie zwolennikiem MIMO, ŻE jest to kontrowersyjne wśród kosmetologów/kosmetyczek i zabiegowców.
Odpowiednio wykonany zabieg, dokładnie oczyszczona skóra, zastosowanie kwasu i odpowiedniej dezynfekcji po = darsonwalizacji daje doskonały efekt na długo.
Twoim zadaniem jest jedynie dobrze pielęgnować skórę, a taki zabieg spokojnie wystarczy Ci na średnio pół roku. Bardzo dobrze po takim dokładnym oczyszczeniu skóry stosować na noc kremy z delikatnymi kwasami np.: migdałowym – przyczynią się do szybszego gojenia skóry po oczyszczaniu, a przy okazji działają dezynfekująco na skórę 🙂

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy pielęgnacji ?
Unikaj zbyt zasadowych
mydeł, jeśli chcesz zamień je na kostki dermatologiczne typu syndet. Pamiętaj, że po każdym kontakcie skóry z wodą powinnaś zastosować tonik !
Unikaj intensywnego odtłuszczania skóry produktami na bazie alkoholu. Drażnienie skóry w ten sposób wzmaga łojotok. Bardzo fajnymi produktami są te na bazie „siarki organicznej” – zdecydowanie bardziej aktywnej a mniej drażniącej niż siarka mineralna.
Zwracaj uwagę na produkty o działaniu bakteriostatycznym.

Wybierając produkt do mycia zwracaj uwagę na : Lauryl Glucoside, Decyl Glucoside są dosyć łagodne, możesz również stosować produkty z popularnym Sodium Laureth Sulfate ( ALE WAŻNE, ABY NIE BYŁ GŁOWNYM składnikiem myjącym i jest w towarzystwie tych o delikatniejszym działaniu).

Jeśli chodzi o domowe stosowanie peelingów, pamiętaj aby nie zawierały one mielonych pestek owoców (zwłaszcza gdy jesteś posiadaczem trądziku).Niestety mają one zwykle (NIE ZAWSZE!) ostre krawędzie i mogą silnie podrażniać skórę twarzy. Polecam delikatne drobinki (często nazywają się „mikrodermabrazja w kremie” ) lub peelingi enzymatyczne. Aktualnie jest ich mnóstwo np.: w pudrze i uważam że działają rewelacyjnie, gdy są stosowane REGULARNIE.

Tak, jak wspomniałam wcześniej w przypadku pielęgnacji skóry tłustej super sprawdzają się żele i hydrożele. Ograniczona ilość emolientów (składników tłuszczowych) doskonale się zachowuje na skórze tłustej, nie ma odczucia tłustej warstwy na twarzy. Zastosowanie OLEJÓW ROSLINNYCH NAWET W NIEWIELKICH ILOŚCIACH MOŻE DOPROWADZIĆ do większego błyszczenia się skóry. Zawsze gdy decydujesz się na działanie olejku, oleju – sprawdź czy nie ma on właściwości komedogennych (promowanie powstawania zaskórników).

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry tłustej  :

ZLE DOBRANA PIELĘGNACJA;
NIEPRAWIDŁOWE APLIKOWANIE KOSMETYKÓW;
NIEDOKŁADNY DEMAKIJAŻ (!!!) ALBO ZBYT AGRESYWNY;
PRZESUSZANIE/ODTŁUSZCZANIE SKÓRY CO W KONSEKWENCJI MOŻE DOPROWADZIĆ DO UWRAŻLIWIENIA SKÓRY (wówczas dobranie odpowiedniej pielęgnacji jest bardzo trudne); AGRESYWNE TRAKTOWANIE  np.: SILNE PEELINGI I LEKI MOGĄ PRZYCZYNIĆ SIĘ DO ROZSZERZENIA NACZYŃ KRWIONOŚNYCH

UŻYWANIE TONIKÓW Z ALKOHOLEM (zaburzają równowagę lipidową skóry) .
Jeśli masz doświadczenie z taką skórą, lub sam(a) jesteś jej posiadaczką napisz jak to wygląda u Ciebie i co robisz aby skóra wyglądała lepiej! 🙂

Pamiętaj, że jeśli wahasz się nad produktem czy w ogóle nad pielęgnacją jaką powinnaś mieć – lub nawet jeśli nie jesteś pewna co powinnaś stosować ŚMIAŁO napisz do mnie. Chętnie Ci podpowiem 🙂

Masz ku temu możliwość na:

Instagramie – @domagalskakosmetolog

Facebooku – Marta Domagalskakosmetolog

Linkedinie – Marta Domagalska

Pozdrawiam, Marta!