You are currently viewing #wtorkizcerą Czyli Rozpoznanie i Sposób Postępowania Ze Skórą Suchą

#wtorkizcerą Czyli Rozpoznanie i Sposób Postępowania Ze Skórą Suchą

Jak poznać suchą skórę?

Jest cienka, matowa, szorstka a niekiedy chropowata i łuszcząca się. Ma zwykle jasno blady kolor, niekiedy  z odcieniem różu ( na skutek prześwitywania przez naskórek naczyń krwionośnych). Zawsze pokryta jest drobnymi zmarszczkami i delikatnym „meszkiem”.
Niestety warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na ten rodzaj skóry i nasilają się wówczas te cechy o których wspomniałam powyżej. Dodatkowo w łatwy sposób powstają na niej ubytki, np. pęknięcia ponieważ wysychając powierzchnia skóry złuszcza się, następnie pęka niekiedy nawet powodując powstanie ranek. 

Skóra sucha może występować u każdego człowieka, bez względu na to jaką skórę miał pierwotnie. Często, gdy mówiłam komuś , że ma skórę suchą mówili że to raczej niemożliwe bo„ nawilżam skórę”. W przypadku tego rodzaju cery to jest bardzo ważne. Należy pamiętać też o odpowiednim natłuszczeniu i NAWODNIENIU.

A czym jest NAWODNIENIE? To zdecydowanie nie nawilżanie – jest to brak równowagi pomiędzy ilością wody traconej przez naskórek a poziomem jego nawodnienia.  

Dla przypomnienia: skóra sucha charakteryzuje się tym, że występuje zaburzenie wytwarzania lipidów warstwy ochronnej.
W tym przypadku towarzyszące zaburzenia dotyczące lipidów cementu międzykomórkowego sprzyjają wtórnej utracie wody, osłabieniu ochrony oraz pogłębieniu istniejącego już wysuszenia skóry. Co ciekawe skórę odwodnioną wystarczy nawilżyć, natomiast suchą trzeba nawodnić, usprawnić działanie receptorów zatrzymujących i wiążących wodę oraz dać jej składników tłuszczowych.

Przyczyny powstawania/posiadania skóry suchej:

Wśród najczęstszych są czynniki immunologiczne ; choroby ( takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, nowotwory narządów wewnętrznych, jadłowstręt psychiczny, niedoczynność tarczycy, przewlekła niewydolność wątroby, stwardnienie rozsiane); długotrwałe stosowanie leków  typu retinoidy, steroidy, diuretyki;  zaburzenia gospodarki hormonalnej; kolonizacja bakteryjna oraz penetracja roztoczy kurzu domowego lub innych alergenów. Innymi czynnikami dość powszechnymi są skłonności genetycze do suchej skóry a także niewłaściwa pielegnacja ( gorące kapiele)  czy zbyt częste używanie silnie odtłuszczających  środków myjących o zasadowym odczynie (mydła), detergenty.

PAMIĘTAJ! W PIELĘGNACJI SKÓRY SUCHEJ WAŻNE JEST PICIE WODY !

Czy wiesz, że większość kremów o działaniu nawilżającym np. z kwasem hialuronowym będą działać znacznie lepiej jeśli pijesz wodę ? Kwas hialuronowy łączy w sobie ok 250 cząsteczek wody.

JA zawsze tłumacze to tak,  że jak jeśli już posiadasz super krem, który ma nowoczesne technologie i jest w stanie wnikać głębiej w Twoją skórę to jeśli nie znajdzie tam wody ( bo pijesz za mało) będzie działał zdecydowanie słabiej .

MAŁO TEGO, znam mnóstwo osób które maja skórę dojrzałą, czyli zdecydowanie suchą i robią mnóstwo zabiegów głęboko nawilżających odżywczych czy wypełniaczy i nie piją wody.

Zawsze powtarzam, że tym oto sposobem pójdziesz na zabieg znacznie wcześniej, bo jak ta skóra ma się nawilżać, wypełniać – skoro nie ma skąd czerpać wody.

Jako ciekawostkę dodam, że nawet powiększanie ust kwasem hialuronowym to zabieg którego najlepszy efekt jest zauważalny po jakimś czasie, aż te usta „nabiorą” więcej wody :).

JAK DBAĆ O SUCHĄ SKÓRE?

 1. Pielęgnując skórę suchą należy unikać twardej wody, stosowania mydeł mocno zasadowych z dużą ilością detergentów.
 2. Wybierając produkt do mycia należy zwrócić uwagę na :
  Sodium Lauryl Sulphate, Lauryl Polyglucose, Cocamidopropyl Betaine – one w mniejszym lub większym stopniu powodują „wypłukiwanie” lipidów z naskórka.
  JA proponuje używać delikatnych mleczek ( ale bardzo ważne aby łączyć je z wodą – W ŻADNYM WYPADKU NA WACIK I MOCNO POCIERAĆ), preparatów myjących które zawierają środki natłuszczające. Do kąpieli zdecydowanie olejki (emolienty). 
  W przypadku emulsji nawilżających warto używać emulsji na bazie glicerolu, triady : wielonasycone kwasy tłuszczowe + cholesterol + ceramidy. 

 3. Dobierając kremy na dzień powinny one zawierać składniki: nawilżające, ochronne i poprawiające odnowę bariery ochronnej naskórka.
  Mogą to być : hydrofilne składniki nawilżające (czyli takie które zatrzymują wodę w skórze)- kwas hialuronowy, kolagen, sorbitol.
  Dobrze aby w składzie znalazły się składniki wnikające w głębsze warstwy naskórka: gliceryna/glicerol, pantenol, kwas mlekowy, mocznik oraz składniki modyfikujące barierę ochronną czyli cholesterol, kwasy tłuszczowe, ceramidy.
  Wskazane aby w składzie kremu znalazła się alantoina, bisabolol i azulen, które mają działanie przeciwzapalne oraz witaminy np.:. F, która zapobiega wysuszaniu a witamina A i E są środkami silnie regenerującymi rany.

 4. Na noc warto zastosować serum o działaniu nawilżającym, a następnie krem o działaniu natłuszczającym.
  PAMIĘTAJ, że to ty wybierasz produkt – aktualnie na rynku jest mnóstwo kremów o działaniu dzień-noc.
  Masz ogromny wybór, ale tak jak już wspomniałam we wcześniejszych postach-  pamiętaj o swoich prawach jako konsument.
  Nim kupisz produkt, poczytaj o nim, popatrz skład i poproś o próbkę.
  To jest kluczem dobrania dobrego preparatu. Zawsze o tym przypominam, aby nie kupować „50kremów” to jest nieekonomiczne, nie ekologiczne a do tego zwykle będą służyły jako „kurzołap” :).

  Mam nadzięję, że po tym opisie jesteś w stanie ocenić – jaki rodzaj skóry posiadasz –> Jeśli jesteś posiadaczką owej skóry suchej moje porady zdecydowanie będą dla Ciebie pomocne. Pamiętaj, że jeśli wahasz się nad produktem czy w ogóle nad pielęgnacją jaką powinnaś mieć – lub nawet jeśli nie jesteś pewna co powinnaś stosować ŚMIAŁO napisz do mnie. Chętnie Ci podpowiem 🙂

  Masz ku temu możliwość na:

  Instagramie – @domagalskakosmetolog

  Facebooku – Marta Domagalskakosmetolog

  Linkedinie – Marta Domagalska

  Pozdrawiam, Marta