You are currently viewing #wtorkizcerą czyli Cykl Postów O Wszystkich Rodzajach Cery

#wtorkizcerą czyli Cykl Postów O Wszystkich Rodzajach Cery

Cześć Wszystkim!

Postanowiłam zrobić cykl wpisów o rodzajach cery – nazwałam go #wtorkizcerą.

 Wiem, że bez świadomości tego jaki rodzaj skóry posiadasz, będzie mi ciężko opowiadać Ci o kosmetologii, nowinkach rynkowych  też rekomendować zabiegi kosmetyczne.

Tak więc dziś chciałabym przedstawić Ci różne ciekawostki o skórze -zaczynając od skóry normalnej (ponieważ jest najmniej problematyczna) następnie wspomnę Ci o skórze niemowlęcej (wiem, że czyta mnie sporo mam – dlatego jeśli chcesz abym bardziej zagłębiła ten temat napisz mi o tym)

A na koniec jako CIEKAOWOSTKĘ przygotowałam specjalną grafię przedstawiającą porównanie skóry kobiety.

UWAGA:  jest to cykl – który ma na celu dogłębnie wprowadzić Cię w świadomość tego jak powinnaś obchodzić się ze swoją skórą, na co zwrócić szczególną uwagę a także zachęcam Cię do tego aby świadomie wybierać produkty do pielęgnacji Twojej cery.

Tak więc od początku. Od zawsze mówiono nam, że skóra jest naszym „ochraniaczem” dzięki temu, że chroni nas przed uszkodzeniami mechanicznymi, reguluje ciepłotę ciała a także zapobiega utracie wody. Jest organem tak samo , jak mózg czy też wątroba a waży w granicach 15-20 kg.

O skórze, która znajduje się na twarzy mówimy cera. Są różne rodzaje cery. Charakteryzujemy je według poszczególnych cech. Szybką ściągę z każdego rodzaju cery przygotowałam w formie grafiki . Każdy z nas zna te 4 podstawowe rodzaje skóry: suchą, tłustą, normalną i mieszaną.
W dzisiejszych czasach mamy pewne rozszerzenia, mianowicie czy wiesz że skóra tłusta może być sucha? Jeśli brzmi to dla Ciebie egzotycznie, to zdecydowanie zapraszam Cię do dalszego czytania!

SKÓRA NORMALNA czyli według nas – KOBIET idealna. Jest jednolita, gładka nie ma problemów ani z przesuszaniem ani z przetłuszczaniem a także nie występują na niej porozszerzane ujścia gruczołów łojowych (pory).

–>najczęściej występuje u dzieci i dorosłych do maksymalnie 30 roku życia.

Pielęgnacja takiej skóry to przede wszystkim kondycjonowanie, utrzymywanie poziomu NMF czyli odpowiednie nawilżenie, natłuszczenie i ewentualne działanie przeciwzmarszczkowe.

A jeśli jesteś posiadaczką takiej cery  zazdroszczę 🙂

Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów pielęgnacyjnych ?


Demakijaż jest jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji a więc kluczem jest dobranie idealnego produktu do mycia twarzy. 

Do skór bardziej przetłuszczających się rekomenduję formuły żelowe (żel + woda), do skór bardziej suchych rekomenduje formuły w postaci mleczka, emulsji ( łączymy mleczko, emulsję z wodą –> najczęściej jednak niestety mleczko lub emulsje aplikujemy na wacik i mocno pocieramy aby domyć makijaż – JEST TO ZDECYDOWANIE JEDEN Z NAJCZĘSTRZYCH BŁĘDÓW, który ma swoje konsekwencje przy skórach suchych. 

Otóż  pocieranie płatkiem kosmetycznym uwrażliwia nam skórę jeszcze bardziej, często jest zaczerwieniona . 

W konsekwencji rezygnujemy z tego produktu. Najbardziej jednak łagodna w zastosowaniu i z możliwością doboru do każdego rodzaju cery jest pianka. 

JA UWIELBIAM i mleczko i piankę.
Uważam, że nie ma możliwości podrażniania (chyba że jest z np.: kwasami i nie do odpowiedniej skóry) i sprawdza się zawsze ! Jeśli więc wahasz się nad produktem do demakijażu, polecam pomyśleć o piance :). Są nawet niektóre idealnie zmywające makijaż oka. Tu najczęściej najlepiej sprawiają się produkty przeznaczone do tej okolicy, albo płyny micelarne.

Kolejnym ważnym etapem pielęgnacji jest tonizowanie skóry. Ja zawsze podczas trwania zabiegu o tym etapie mówię tak : „A teraz produkt dzięki któremu wszystkie składniki aktywne będą wchłaniały się jeszcze lepiej.” I tym magicznym produktem jest TONIK, HYDROLAT albo WODA TERMALNA. 

Ich działanie to przede wszystkim przywrócenie skórze neutralnego pH. Dzięki temu wszystko, co aplikujemy będzie miało idealne warunki do wchłaniania. 

WAŻNE: przy wyborze zwróć uwagę przede wszystkim na neutralność czyli to aby produkt Ci pasował, nie podrażniał i nie wysuszał skóry.

I jeśli mamy te 2 najważniejsze etapy za sobą dochodzimy do produktu pod oczy czyli serum lub kremu. 

WAŻNE: zwracaj uwagę na to, aby produkt do Ciebie pasował. Poczytaj o nim, zapytaj specjalistę czy poproś o próbkę. W gabinecie zawsze masz taką możliwość.

Pamiętaj, że produkt profesjonalny w bardzo wielu firmach to są kosmetyki, których my używamy podczas zabiegu a Wam klientom rekomendujemy jako przedłużenie trwałości zabiegu. Zwykle też kremy profesjonalne różnią się ceną od produktów drogeryjnych – są jednak bardziej skoncentrowane, a tym samym mimo że kosztują więcej to w skali stosowanych miesięcy jest zwykle dużo bardziej wydajny. Nie chcę tu mówić, że kremy drogeryjne są złe,  bo absolutnie tak nie uważam, są różne firmy profesjonalne które oferują sprzedaż swoich produktów również w drogeriach. Można znaleźć mnóstwo „perełek” ale dla jednych to będzie „perełka „ (bo są idealne do konkretnej skóry) a dla innych nie.

Zawsze przy wyborze produktów do pielęgnacji słuchaj swojej skóry, próbuj, testuj i słuchaj osób które się na tym znają a nie przypadkowych instablogerek, influencerek (które z całym szacunkiem polecają zwykle to na czym zarabiają). Uczulam na toJ. Sama złapałam się w te sidła. Bardzo lubię oglądać, próbować nowych rzeczy. A mimo to …kiedyś pozwoliłam sobie na zakup produktów, które reklamowała praktycznie każda influencerka na insta –  myśląć, że : „ muszą być super, takie ekologiczne, wydają się fajne składy” à zapłaciłam krocie. Dobrałam produkty do mojej skóry i … oddałam koleżankom. Wówczas obiecałam sobie, że nigdy nie będę chciała działać w ten sposób.

Idąc dalej … kiedyś każdy z nas miał  SKÓRĘ NIEMOWLĘCĄ.
A czy wiesz, że skóra niemowlęca
niewiele różni się od struktury dorosłego człowieka? Różnicą jest cieńsza granica skórno-naskórkowa oraz niedojrzałość skóry właściwej i tkanki podskórnej. Ta niedojrzałość przejawia się w słabszej aktywności gruczołów potowych i słabszej termoregulacji, mniejszej liczbie melanocytów przez co łatwiej skórę poparzyć . Odpowiednia pielęgnacja i fotoprotekcja jest bardzo ważna bo oprócz kremów z filtrami musimy pamiętać o przykrywaniu nóżek pieluszką i oczywiście parasol. Ciekawostką jest też to, że skóra noworodka posiada wyższe pH 6,2-7,5 przez co jest wrażliwsza na podrażnienia (stabilizuje się w pierwszym miesiącu życia). Jeśli chciał(a)byś dowiedzieć się więcej na temat skóry noworodka, niemowlęcia – chętnie opowiem o tym w osobnym poście – NAPISZ MI O TYM!

Na zakończenie porównanie dotyczące:
A JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY SKÓRĄ MĘŻCZYZNY A SKÓRĄ KOBIETY?

Myślę, że po tym co napisałam będziesz z łatwością identyfikować potrzeby swojej skóry a zwłaszcza skóry normalnej.

Pamiętaj, że jest to inwestycja w siebie –  nawet jeśli chodzisz regularnie na zabiegi a Twoja pielęgnacja nie istnieje, sprawiasz że efekty które możesz utrzymać na znacznie dłużej są krótko mówiąc słabe. Dlatego daj sobie wszystko co najlepsze, mądrze wydawaj pieniądze na kosmetyki bo nie wszystko co dobre jest drogie . A czytając mojego bloga zdecydowanie Ci to wszystko ułatwię i mam nadzieję, że uświadomię J.  

Mam nadzieje, że moje wpisy na blogu sprawiają, że czujesz się dobrze w swojej skórze !
Dbanie o swoje zdrowie psychiczne i wygląd to również świetny prezent dla Twoich bliskich, szczęśliwa kobieta, to szczęśliwe osoby wokół Ciebie.

Jeśli chcesz obserwować mnie na bieżąco – masz ku temu możliwość na:

Instagramie – @domagalskakosmetolog

Facebooku – Marta Domagalskakosmetolog

Linkedinie – Marta Domagalska

Pozdrawiam, Marta