Wszystko co powinnaś wiedzieć o ANTYOKSYDACJI . Wpis powstał ze współpracą z kosmetologiem Edytą Sugier

Antyoksydacja jest tematem z którym spotykasz się każdego dnia. Jednak gdybym teraz zadała Ci pytanie – co to znaczy Antyoksydacja ? Czy potrafiłabyś mi na nie odpowiedzieć ? Często słyszę ciszę zadając owe pytanie:)

W związku z tym, że moja aktualna praca opiera się przede wszystkim na współpracy z bardzo świadomymi osobami z branży beauty postanowiłam napisać ten wpis.

Moim celem było uzmysłowienie jak WAŻNA powinna być dla nas antyoksydacja każdego dnia.

Czego możesz się spodziwać w tym wpisie ?

  • Czym jest antyoksydacja i czym są wolne rodniki.
  • Wstęp do antyoksydacji w chorobach skóry który przygotowała Edyta Sugier.
  • Antyoksydacja a Atopowe Zapalenie Skóry (Edyta Sugier)
  • Antyoksydacja a Trądzik Pospolity
  • Antyoksydacja a Łuszczyca (Edyta Sugier)
  • Antyoksydacja a Trądzik Różowaty(Edyta Sugier)
  • Podsumowanie (Edyta Sugier)

A N T Y O K S Y D A C J A

Metaboliczna rola tlenu. W ostatnich latach liczba badań na ten temat rośnie. Wiemy już, że jako utleniacz może być bardzo korzystny energetyczne, ale… może także szkodzić. Jak się okazuje, jedno wcale nie zaprzecza drugiemu. Dlaczego?

Cząsteczka tlenu może ulegać redukcji do cząsteczki wody w reakcjach dwuelektronowych oraz na drodze procesu jednoelektronowego. W wyniku tych procesów powstają wolne rodniki tlenowe. Co to takiego? Wolnymi rodnikami tlenowymi, lub inaczej: reaktywnymi formami tlenu, aktywnymi postaciami tlenu, tlenowymi związkami reaktywnymi – ROS – reactive oxygen species, nazywamy cząsteczki zdolne do niezależnej egzystencji. Zawierają one co najmniej jeden atom tlenu i posiadają co najmniej jeden (czyli może być i więcej! ☺) niesparowany elektron. Stan ten jest niekorzystny metabolicznie ze względu na wysoką reaktywność, krótki czas życia wolnych rodników oraz ogromną łatwość wchodzenia w reakcje chemiczne wraz ze składnikami komórek.

Dlaczego o tym mówię? A no dlatego, że…..

Tlen jest jedną z najliczniej występujących substancji na ziemi i w atmosferze. Jest pierwiastkiem który jest nam niezbędny do życia. Może być szkodliwy? O jego użyteczności i niepożądanym działaniu co nieco wam dzisiaj opowiem.

Mamy cząsteczki. Te cząsteczki składają się z atomów. A te z kolei złożone są z mniejszych: protonów, neutronów czy elektronów. A teraz szybki powrót na lekcje. Otwieramy zeszyty, do ręki długopis, ale bez stresu… to przecież nie szkoła! Na pewno pamiętasz – a jeśli nie, to już szybko przypominam ☺ – że protony i neutrony znajdują się w jądrze atomu. Elektrony z kolei krążą wokół niego wewnątrz orbitali. Orbitale to poziomy energetyczne, a elektrony tworzą chmurę energii wokół jądra. Ale chwila… przecież tego wcale nie widać! Skąd ta wiedza? W XX wieku naukowcy odkryli mechanikę kwantową, która opisuje tę subatomową aktywność.  Spokojnie, dzisiaj nie będziemy rozpisywać tych wszystkich wzorów. Żeby zrozumieć działanie antyoksydacji, nie musisz tego wszystkiego wiedzieć. ALE… wierzę, że ułatwi Ci to zrozumienie całego procesu .

No dobra, to… Co dalej? Co dzieje się wewnątrz cząsteczki tlenu?

Jedno z praw – tej ciężkiej w obyciu – łatwo nie jest! – mechaniki kwantowej, wymaga sparowania elektronów. Kiedy? W momencie, gdy reagują z innymi elektronami w jeszcze innej cząsteczce. Sparowane? Mam na myśli, że wewnątrz danej cząsteczki, KAŻDY elektron tworzy spójny układ z innym elektronem w celu zapewnienia stabilności. W związku z tym, że cząsteczka tlenu ma aż dwa niesparowane elektrony (co oczywiście decyduje o jej unikalnym charakterze), ogranicza to jej możliwość i zdolność do reagowania z innymi cząsteczkami. Dlatego aktywność tlenu, można powiedzieć, jest stosunkowo słaba. Ale przecież dzięki temu MOŻEMY BYĆ I ŻYĆ NA TEJ PLANECIE.

Ograniczenie, o którym wspomniałam, ma też drugie dno. Przyczynia się do tego, że tlen wchodzi w reakcje wolnych rodników. Większość reakcji cząsteczkowych wymaga udziału dwóch elektronów – tlen może wchodzić w te reakcje jedynie w wyjątkowych okolicznościach. W związku z tym ograniczeniem jest zmuszony do reagowania tylko z jednym elektronem na raz.

To Jak? Już Wiecie, Czym Ten Słynny Wolny Rodnik Jest? Jeszcze Raz, W Uproszczeniu: Wolny Rodnik To Dowolny Atom Lub Cząsteczka, Która Zawiera Jeden Lub Kilka Niesparowanych Elektronów I Zdolna Jest Do Niezależnego Istnienia.

Czas na… ciekawostkę!

1% tlenu, który nie trafia do transportu elektronów, może wchodzić w inne reakcje. A w reakcjach tych przyjmuje on jeden elektron? Przyjmowanie przez atom lub cząsteczkę tlenu lub wodoru nazywa się REDUKCJĄ, a oddawanie/utracenie go nazywa się UTLENIANIEM.

Czym Jest Antyoksydacja? No Dobrze, Dobrze. Wiem… Nie Mogłam Ci O Tym Powiedzieć, Zanim Nie Wytłumaczyłam Czym Są Wolne Rodniki. Ale Już Mówię!

Antyoksydacja to nic innego, jak obrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.  Nasz organizm radzi sobie z nimi dzięki enzymom. Dzięki temu spowalniamy proces starzenia – nie tylko skóry ale CAŁEGO ORGANIZMU.  Oprócz tego możemy ten nasz organizm wspomóc np. dobrze zbilansowaną i bogatą w antyoksydanty dietą, a także stosowaniem antyoksydantów w formie kremów czy zabiegów wzmacniających.

CZAS NA KOLEJNĄ….. CIEKAWOSTKĘ!

CZY WIESZ, ŻE NAJSILNIEJSZYM JAK DOTĄD ODKRYTYM ANTYOKSYDANTEM JEST KSANTOHUMOL ? Jako jedyny = nie dopuszcza do powstawania wolnych rodników – działa jak nasze enzymy znajdujące się w organizmie (np. dysmutaza ponadtlenkowa) Co więcej, na świecie jest mnóstwo badań odnośnie ksantohumolu A JEDYNĄ MARKĄ KTÓREJ UDAŁO SIĘ GO USTABILIZOWAĆ I ZAMKNĄĆ W KOMPLEKSIE JEST PRO XN. (Marka i Producent z Polski -duma mnie rozpiera że należę do tej społeczności ).

Napisałam Wam, kochani, krótkie przypomnienie na temat wolnych rodników, antyoksydacji… Dalsza część tego wpisu została stworzona przez Edytę Sugier – kosmetolog, którą miałam przyjemność poznać i która, jak się okazuje, pisze swoją pracę magisterską właśnie na temat ANTYOKSYDANTÓW.  Nie mogłam Edytce tego tematu odpuścić i bardzo się cieszę, że zgodziła się na napisanie artykułu o antyoksydantach w wybranych jednostkach chorobowych. Jest to bardzo cenny materiał dla każdego świadomego i rozwijającego się kosmetologa! Dlatego nie ma na co czekać! Lećcie czytać, co i jak! Serdecznie zapraszam do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *