You are currently viewing Wszystko co jako EXPERT powinnaś wiedzieć o skórze. Charakterystyka i funkcje skóry

Wszystko co jako EXPERT powinnaś wiedzieć o skórze. Charakterystyka i funkcje skóry

Zdrowa i piękna skóra. Kto się pisze?

Jedni lubią piegi, inni rumieńce… A jaka skóra uznawana jest za tą zdrową i piękną?

Po cyklu #wtorkizerą co nieco już wiecie 🙂

No dobrze, ale dzisiaj… dzisiaj o wszystkim, co z naszą skórą związane – budowa i funcjonowanie. 

BUDOWA SKÓRY

Dwie główne warstwy – NASKÓREK (warstwa zewnętrzna) i SKÓRA WŁAŚCIWA (warstwa wewnętrzna).

naskórek

Naskórek jest warstwą, która spełnia funkcje ochronne. A przed czym tak chroni? No na przykład przed:

  • wodą,
  • światłem słonecznym,
  • insektami,
  • bakteriami,
  • wysoką lub niską temperaturą,
  • brudem

W tym samym czasie: zatrzymuje płyny wewnątrz organizmu (krew i woda) i pomaga w zachowaniu tych wszystkich soli mineralnych, hormonów, białek, ciepła i witamin.

Naskórek jest samoodnawialny, czyli że komórki utracone przez działanie czynników zewnętrznych zostają zastąpione nowymi. Tworzą wodoszczelną warstwę zewnętrzną, która oprócz tego, że umożliwia wodzie wewnątrz organizmu dostarczanie wszystkich składników odżywczych, to jeszcze wydala z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Toksyczne substancje z organizmu – SIUP i nie ma 🙂

 

Naskórek jest odporny na ścieranie, otarcia i nacisk, ALE jest wrażliwy nawet na najdelikatniejszy podmuch wiatru

Naskórek składa się z 4 warstw (na twarzy -> na podeszwie stóp jest dodatkowa warstwa jasna – > znajduje się między warstwą rogową a ziarnistą ).

 

WARSTWA PODSTAWNA NASKÓRKA – najbardziej aktywna warstwa komórek multipotencjalnych, która posiada zdolność niezliczonych replikacji – aby dostarczyć nowe komórki na powierzchnię zewnętrzną. Składa się z komórek podstawnych. Przyczepione są do włókien skóry właściwej.

WARSTWA KOLCZYSTA – występuje w niej pierwszy etap różnicowania komórek. Niedojrzałe zmieniają się w komórki docelowe – zdolne do spełniania swoich funkcji. Ta warstwa nie posiada zdolności do podziału czy wzrostu.

WARSTWA ZIARNISTA, czyli kolejna do różnicowania komórek – to tu jądro komórkowe ulega całkowitemu rozpadowi, a twarde włókno keratynowe tworzy się na nowo.

I ostatnia, najbardziej niedoceniana –

warstwa rogowa

Jest jedną z najważniejszych, z punktu widzenia kosmetologii, warstwą skóry. Uwaga! Wrażliwa na naszą pielęgnację. Jest cieńsza niż ludzki włos – CAŁY NASKÓREK MA MAKSYMALNIE 1,5 MM.

ALE… nie dajcie się zwieść – jest bardzo odporną tkanką. Zbudowana z keratyny – białka zbudowanego z podjednostek nazywanych polipeptydami, które są składnikami podstawowych substancji, czyli… aminokwasów. Aminokwasy są uporządkowane w sposób rozmaity, tworząc wokół siebie łańcuchy polipeptydów. Budując przy tym białka. Białko jest odporne na działanie wody i substancji chemicznych .

Wytwarzanie białek jest jedną z głównych funkcji skóry!

Białka keratynowe tworzą komórki znane jako korneocyty – które z kolei są spajane lipidami (czyli tłuszczami). Można powiedzieć, że naskórek wygląda trochę jak dom z cegły – korneocyty są jak cegły, a lipidy jak spoiwo.

Lipidy to nierozpuszczalne w wodzie, oleiste substancje. Można je podzielić na podstawie ich ładunku elektrycznego oraz budowy.

Mogą one być polarne i niepolarne. Polarne mają ładunek elektryczny (fosfolipidy, glikolipidy i cholesterol). Lipidy niepolarne nie mają ładunku elektrycznego (triglicerydy, skwaleny i woski).

Inna, bardzo ważna funkcja skóry – zapewnienie bariery ochronnej, zapobiegającej utratę płynów z organizmu. Ta bariera musi być przepuszczalna. W końcu musi dostarczać określonych płynów i gazów, musi się regenerować, musi wytwarzać związki niezbędne do funkcjonowania całego organizmu. Dużo pracy!

Naskórek jest tkanką, zarówno anatomicznie, jak i metabolicznie, może zostać całkowicie wymieniona w ciągu 4-74 dni. U młodych osób – od 14 dni. U osób starszych, nieco wolniej. Wymaga aż około 37 dni.

Zmiany, które regularnie zachodzą w naskórku wysyłają informacje do warstwy podstawnej, aby nadać tempo wytwarzania komórek. Jeśli ucisk jest stały (np. podeszwa stopy) – konieczne jest wytworzenie większej liczby komórek. Utworzą one warstwę rogową (nagniotek)!

Jako specjalista musisz mieć świadomość zaburzeń skórnych. Powodują szybki przyrost naskórka – nazywamy je zaburzeniami proliferacyjnymi. (Jest nim m.in. łuszczyca – wpis będzie, będzie :)) .

Skóra jest największym narządem zmysłu –– ucisk, ból, swędzenie, ciepło/zimno, łaskotki. Wszystko czujesz!

NERWY ZMIENIAJĄ SIĘ NIEUSTANNIE w zależności od potrzeb organizmu. Na 1mm3 nerwu przypada około 57 000 włókien nerwowych. Są one połączone z receptorami w skórze i dzięki temu umożliwiają przekazywanie sygnałów do mózgu.

Masz jakieś pytania? Koniecznie napisz 🙂