Szefie! Co zrobić aby Twoi ludzie nie szukali innej pracy ?

Szefie ! Co zrobić aby Twoi ludzie nie szukali innej pracy ?

Czy łatwo jest utrzymać dobrego, wartościowego pracownika? To pytanie które w mojej pracy przewija się bardzo często. Nie jest to łatwe, ludzie szukają okazji chcą spełniać się na wielu płaszczyznach stąd często szukają zmiany –  dziś daję Ci receptę ( z perspektywy wartościowego pracownika – zaangażowanego, uczciwego i będącego ambasadorem firmy z którą współpracuje) na to co warto wprowadzić w swoim biznesie aby Twój pracownik chciał być Ci wierny i zaangażowany!

Jako ciekawostkę dodam, że jako handlowiec dostaję bardzo dużo zapytań o to, czy znam kogoś kto szuka pracy – a więc potrzeba na rynku pracy jest naprawdę duża 🙂 a dobrych pracowników ze świecą szukać .

Moja propozycja to podsumowanie tego co widzę i tego co wiem od osób szukających pracy, a także tego co mnie samą motywuje do pracy w konkretnym miejscu !

  1. Pokaż swojemu pracownikowi możliwości zarobkowe i awansu.
    Pensja to jedno – nie każdego motywują pieniądze. Może Twój pracownik wolałby pracować na wyższym stanowisku – mieć więcej obowiązków a zarabiać podobnie?  Najważniejsze pytanie to co Cię motywuje o którym już wcześniej pisałam 🙂
  2. Nie tylko finansami. Słowem. Rób tak aby o Tobie pamiętali.

Wiesz, że wiele lat pracowałam za najniższą krajową ? Nie dlatego że nie miałam perspektyw, nie dlatego że nie chciałam zmienić pracy – po prostu moja szefowa była super babką i to co robiła sprawiało, że wolałam pracować za mniej. I do tej pory wspominam jej metody – dzisiejszy wpis jest zdecydowanie o jej podejściu do nas ( osób które u niej pracowały) 🙂

  1. Najpierw naucz – potem wymagaj.

Proste a nie oczywiste – jeśli Twój pracownik robi coś nie tak jak Ty byś sobie tego życzyła – pokaż mu jak ma to robić. Każdy pochodzi z różnych miejsc, domów  itd. – rzeczy dla Ciebie oczywiste dla niej/niego nie muszą być oczywiste. Ja miałam sytuację gdzie moja szefowa zawsze zwracała mi uwagę na moje nieidealne śnieżnobiałe buty – zawsze mówiłam że nie da rady żeby były bardziej białe – wzięła je na weekend i udowodniła mi że mogą być śnieżnobiałe 😀 Wtedy już nie miałam wyjścia musiałam o nie bardziej dbać 🙂

  1. Daj im poczucie misji. Budowanie czegoś wspólnie.

Gdy pokażesz możliwości rozwoju, pokażesz gdzie Twój pracownik może być jutro – przedstawisz mu swoją wizję – będzie chciał  być częścią tego przedsięwzięcia. Wiesz, że przez 5 lat pracy w salonie – nigdy nie miałam tak, że wstawałam rano i nie chciało mi się iść do pracy ? Każdy się dziwił 🙂 Bo pracowałam naprawdę dużo.

  1. Pozwól sobie ZAUWAŻYĆ ich mocne strony i rozwijaj je.

Gdy Twój pracownik będzie Ci wdzięczny – zyskujesz dużo więcej.  Może być też mniej kolorowo, gdy osoba w którą inwestujesz Cię wykorzystuje. To najlepiej szybko uciąć w zarodku – nie możesz czuć się wykorzystywana!

  1. Stawiaj im wyzwania.

Zawsze czułam się super gdy mogłam się wykazać. Mogą to być proste rzeczy, chodzi o to aby zaangażować osoby które z Tobą pracują. Masz dużo rzeczy na głowie? Świetnie. To idealny moment na to aby zlecić to zadanie – być może dostrzeżesz coś czego nigdy nie zauważałaś ?

  1. Angażuj ich w sprawy firmowe.

Gdy moja szefowa chciała wprowadzić nową firmę do gabinetu – ZAWSZE mówiła, że okej. Usiądź napisz mi 10 klientek którym na ten moment możesz to zaproponować i możemy działać. Na pewno wielokrotnie zastanawiasz się czy potrzebujesz czegoś nowego : sprzętu, kosmetyków itd. – niech to nie będzie tylko na Twojej głowie 🙂 . Jestem przekonana, że Twoi pracownicy chętnie podejmą takie wyzwanie!

 

Ten wpis jest przedstawiony  z perspektywy pracownika – tak wyglądają fakty.  

Jeśli Ci się podobał udostępnij dalej!