You are currently viewing #wtorkizcerą Charakterystyka i Pielęgnacja Skóry Wrażliwej / Uwrażliwionej / Reaktywnej

#wtorkizcerą Charakterystyka i Pielęgnacja Skóry Wrażliwej / Uwrażliwionej / Reaktywnej

Witaj!

Skóra wrażliwa. Temat, który jak się okazuje, dotyczy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn.

SKĄD SIĘ BIERZE I DLACZEGO AKURAT U MNIE? SKÓRA WRAŻLIWA? PRZECIEŻ STOSUJE ODPOWIEDNIE PRODUKTY!

Otóż…

przyczyny powstawania skóry wrażliwej są związane przede wszystkim, z przepuszczalnością skóry i zaburzeniami krążenia. Funkcje skóry są zaburzone. A co to znaczy? Jest ona uwrażliwiona na bodźce zewnętrzne.  I to właśnie stąd skóra wrażliwa nazywana jest nie inaczej, jak skórą reaktywną, nadreaktywną, podrażnioną, czasami również nietolerancyjną.

Ten typ skóry znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to przede wszystkim, z budowy skóry i wpływu hormonów. No i te niekończące się ilości kosmetyków!

! Objawy skóry wrażliwej zwykle występują w towarzystwie następujących dermatoz – trądzik różowaty, AZS (Atopowe Zapalenie Skóry), łojotokowe zapalenie skóry, trądzik pospolity, łuszczyca, alergie kontaktowe .

UWAGA! W związku z różnorodnością skóry wrażliwej możesz natknąć się na różne podziały, schematy i klasyfikacje. Dużo tego, ale damy radę 🙂

Według Pons-Gairauda (francuski dermatolog i wenerolog – koniecznie sprawdź jego artykuły w internecie! Jest tego mnóstwo! 🙂

 1. Skóra bardzo wrażliwa to ta, która reaguje mocno lub przewlekle na różnorodne czynniki, przy dużym komponencie psychogennym;
 2. Skóra wrażliwa, to ta która reaguje rumieniem głównie przez wpływ środowiska;
 3. Skóra uwrażliwiona na kosmetyki, to ta reagująca krótkotrwale na produkty pielęgnacyjne.

Według Kligmana (amerykański dermatolog) są cztery typy skóry wrażliwej:

 1. Podrażnienie subiektywne (odczucie dyskomfortu) bez wyraźnych objawów klinicznych;
 2. Podrażnienie neuroczuciowe poprzez działanie receptorów czuciowych – świąd, pieczenie, dyskomfort;
 3. Podrażnienie chemosensoryczne spowodowane substancjami chemicznymi w odróżnieniu od czynników środowiskowych, fizycznych i mechanicznych;
 4. Podrażnienie psychosomatyczne – czyli drażniące działanie czynnika psychogennego.

Yokota i jego wspólnicy  na podstawie parametrów fizjologicznych zdefiniowali następujące typy:

 1. Skóra wrażliwa posiadająca niską barierę ochronną a także wysoki czynnik przez naskórkowej utraty wody oraz nieprawidłowym złuszczaniem naskórka;
 2. Skóra wrażliwa z normalną funkcją barierową, ale z objawami zapalenia;
 3. Skóra wrażliwa neurowegetatywna z prawidłową funkcją barierową i bez zmian zapalnych.

Według podziału Miserego, który, można powiedzieć, najlepiej się przyjął (jest stosunkowo łatwy i oczywisty), wyróżniamy:

 1. Bardzo wrażliwą skórę;
 2. Wrażliwą skórę;
 3. Lekko wrażliwą skórę;
 4. Skórę bez objawów wrażliwości .Oczywiście przykłady, które podałam to te nieliczne. Nie martw się! Chciałam pokazać Ci w jaki sposób tę skórę wrażliwą można opisać. A co z tego wynika? Jedno jest pewne – stopnie uwrażliwienia są najzwyczajniej w świecie RÓŻNE.

! To, co ma wpływ na wrażliwość skóry, to zdecydowanie – w wielkim skrócie – czynniki środowiskowe, hormonalne, psychologiczne a także produkty kosmetyczne!

„Winowajcami”, którzy te przykre dolegliwości skóry wrażliwej powodują, są często, takie składniki jak: glikol propylenowy, hydroksykwasy, mocznik, dodecylosiarczan sodu a także alantoina. Co ciekawe alantoina ma działanie łagodzące, ale w większym stężeniu działa uwrażliwiająco.

JAK SPRAWDZIĆ, CZY MAM SKÓRĘ WRAŻLIWĄ? Test. Test z użyciem kwasu mlekowego (10%) aplikujemy na fałd nosowo-wargowy. Sprawdzamy wówczas intensywność objawów subiektywnych.

O NIE! A JEŚLI OKAŻE SIĘ, ŻE MAM SKORE WRAŻLIWĄ? Staraj się unikać kosmetyków, których duża część reakcji niepożądanych wynika z nieprawidłowego stosowania kosmetyków, np.:

 • używanie kosmetyków na bazie alkoholu etylowego przy skórze naczyniowej/trądziku różowatego – TEGO NIE RÓB;
 • stosowanie na całej twarzy kosmetyków do skóry tłustej przy cerze mieszanej (uwrażliwionej) – TEGO NIE RÓB;
 • przy łojotoku czy trądziku, stosowanie w nadmiarze tego typu kosmetyków – TEGO NIE RÓB.

A CO JEŚLI DOJDZIE DO KONTAKTU SKÓRY UWRAŻLIWIONEJ Z PRODUKTAMI KOSMETYCZNYMI, KTÓRYCH STOSOWAĆ NIE POWINNAM/POWINIENEM? Możemy spodziewać się:

 • wyprysku kontaktowego wynikającego z podrażnienia skóry (stosując mydło, detergenty, dezodoranty, antyperspiranty, środki do trwałej ondulacji);
 • wyprysku kontaktowego – typu alergiczny (czyli na podłożu immunologicznym – główne preparaty które zostają po aplikacji: perfumy, kremy, balsamy).

 NA CO MAM ZWRACAĆ UWAGĘ?

UNIKAJ produktów zawierających GLIKOL PROPYLENOWY, KWAS SALICYLOWY I MOCZNIK, SUBSTANCJE ZAPACHOWE!OSTROŻNE STOSUJ preparaty i zabiegi z wykorzystaniem witaminy A!

WYELIMINUJ mydła nasilające uszkodzenie funkcji bariery!

POZBĄDŹ SIĘ środki usuwające ŁÓJ, ściągające, które szybko odparowują z powierzchni skóry!

WYBIERAJ preparaty przeciwsłoneczne bazujące na filtrach (np. tlenek cynku, tlenek tytanu).

Filtry fizyczne są naznaczone ryzykiem wywołania reakcji fototoksycznych.

 1. PRZY ZAKUPIE KOSMETYKÓW ZWRACAJ UWAGĘ NA ZAPACHOWOŚĆ (najlepiej używać kosmetyków bezzapachowych).
 2. Produkty do mycia SKÓRY SUCHEJ powinny mieć FORMUŁY KREMOWE. Do skóry łojotokowej rekomenduję delikatne syndety (czyli mydła, bez mydła <3).
 3. Zwróć też uwagę na PRODUKTY DO MYCIA WŁOSÓW. Warto, żeby były delikatne, a przy myciu włosów nie spływały na skórę twarzy. Każda z nas to zna 🙂
 4. KREMY NA DZIEŃ/NOC powinny chronić skórę przed promieniowanie UV a dodatkowo miały DZIAŁANIE ZABEZPIECZAJĄCO REGENERUJĄCE, a także ŁAGODZĄCE I PRZECIWZAPALNE.

Wartościowymi składnikami aktywnymi są: witamina E, olej z kiełków pszenicy, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, olej z wiesiołka, ceramidy, sterole, cholesterol, swalen a także kwas hialuronowy i chitozan(zatrzymujące wodę w skórze). Oprócz tego: witamina C, PP, pantenol, wąkrotka azjatycka, karboksymetyloglukan, jeżówka. Do wyboru, do koloru!

Uwaga, uwaga! Ważna informacja. To, co jest naprawdę fajne i przydatne to to, że formuły kremów możesz dobrać odpowiednio do swojej skóry. Korzystaj z tego!

Jeśli masz skórę suchą – wolał(a)byś krem bardziej zabezpieczający i bardziej „tłusty”.

Jeśli masz skórę tłustą –  WYBIERZ kremy o formule „light” CZYLI lekkiej.

A ZABIEGI KOSMETYCZNE DLA SKÓRY WRAŻLIWEJ?  Są dość powszechne. Zwykle nie łączy się ich z masażami, aby skóry dodatkowo nie stymulować. Ale nic straconego!
Relaks zapewniony! Możesz liczyć na wszelkiego rodzaju dotlenianie, natłuszczanie i silną regenerację. Twoja skóra będzie się pięknie odbudowywać.

Pamiętaj, że kluczem jest TWOJA PIELĘGNACJA DOMOWA – nawet jeśli zrobisz sobie cudowny zabieg, a potem wrócisz do domu i położysz na skórę „byle co” bez zastanowienia, w ciągu kilku dni zniszczysz efekt zabiegowy. Niech ta pielęgnacja domowa będzie uzupełnieniem dla zabiegów w salonie kosmetycznym i na odwrót. Jeśli ta codzienna rutyna przed lustrem nie sprawia Ci trudności i wykonujesz ją w sposób prawidłowy – „podbijaj” to działanie dobrymi dla Twojej skóry zabiegami kosmetycznymi.

Ciekawe? A może ktoś odkrył dziś, że skóra wrażliwa to właśnie to, z czym się boryka? 🙂

Pisząc bloga, zaczynam od tłumaczenia na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów pielęgnacyjnych i na jaki rodzaj skóry ten czy tamten się nadaje.

Bądź świadoma/świadomy tego, co Ci służy. To Ty znasz najlepiej swoje ciało. Wystarczy tylko poznać pewne zakamarki i sztuczki, żeby tą wiedzę poszerzać! Tylko dzięki temu rozsądnie podejmujesz decyzje związane, zarówno z zabiegami gabinetowymi, jak i kosmetykami pielęgnacyjnymi.

Instagram– @domagalskakosmetolog

Facebooku – Marta Domagalskakosmetolog

Linkedinie – Marta Domagalska

Zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam Cię gorąco!

Marta Domagalska